[googleb3a173295c258239.html]
Haber Detayı
09 Nisan 2018 - Pazartesi 15:05 Bu haber 3471 kez okundu
 
CVS evde diyalize giriyor
New York merkezli CVS Health isimli ilaç şirketi, diyaliz piyasasına giriş yapmayı planladığını ve böbrek hastalıklarının erken tanısını ve yeni bir ev hemodiyaliz sistemi geliştirmeyi hedefleyen bir program başlattığını açıkladı.
TIP&SAĞLIK Haberi
CVS evde diyalize giriyor

HABER MERKEZİ - CVS, diyaliz piyasına girişinin kademeli olarak gerçekleşeceğini belirtti. Şirket, çalışmalarını öncelikle böbrek hastalıklarının erken tanısı ve bu hastalıklar hakkında eğitim çalışmaları üzerine yoğunlaştıracak, sonrasındaysa hem hemodiyaliz hem de periton diyalizi için bir ev diyaliz sistemi geliştirmeye yönelik çalışmalar yapacak.

AYRINTILARI GİZLİ TUTULUYOR

Şirket evde diyaliz cihazıyla ilgili bazı belli başlı ayrıntıları henüz açıklamamış olsa da, bu program çerçevesinde Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)’ne bu cihazla ilgili onay için yapılması planlanan teklifi desteklemek amacıyla yeni ev hemodiyaliz sisteminin deney çalışmalarını başlatacağını duyurdu. CVS, ayrıntıları gizli tutulan bu sistemin amacının “ev hemodiyalizini hastalar için basit ve güvenli hale getirmek” ve “hastaların daha uzun süre ve daha sık diyaliz tedavisi görmelerini sağlamak” olduğunu söyledi.

ÖLÜM ORANLARI YÜKSEK, YAŞAM KALİTELERİ ÇOK DÜŞÜK

CVS Specialty’de üst düzey bir yönetici olan Dr. Alon Lotvin yaptığı yazılı açıklamada, “Bugün diyaliz hastalarına baktığımızda, ortada karşılanmamış bir tıbbi ihtiyaç olduğunu görüyoruz. Bu hastaların ölüm oranları ve hastanede tedavi görme süreleri oldukça yüksek, yaşam kaliteleriyse çok düşük. Diyaliz üzerine yaptığımız çalışmalar sonucunda, şirket olarak evde hasta bakımı alanındaki tecrübemiz ve kronik hastalık yönetimi becerilerimizin de yardımıyla diyaliz tedavisi alanında bizim de önemli ve ufuk açıcı katkılarımızın olabileceği sonucuna vardık” dedi.

BAXTER FİRMASINDAN TRANSFER

CVS diyaliz sektörüne girişini çok ciddiye alıyor. Mesela, şirket Baxter firmasının böbrek hastalıkları bölüm başkan yardımcısı Dr. Bruce Culleton’u diyaliz tedavisi alanında yapacağı çalışmaların başına getirmiş.

LinkedIn profiline göre, Baxter’de sekiz yıl süren görev süresi boyunca Dr. Culleton, şirketin böbrek hastalıkları bölümünde yeni ürün geliştirmeden sorumluymuş ve “bu alanda uzun vadeli gelişimi desteklemek amacıyla liderlik rolü” üstlenmiş.

EVDE DİYALİZ

Dr. Culleton, yaptığı basın açıklamasında şöyle diyor:

“Şu anda diyaliz merkezlerindeki diyaliz tedavisi hemodiyaliz tedavisi için en sık tercih edilen seçenek olsa da, yayımlanan klinik araştırmaların sonuçlarına göre daha uzun süre ve daha sık diyaliz tedavisi gören hastaların kalp sağlıklarında ve metabolik kontrol durumlarında iyileşmeler olurken, bu hastaların yaşam süreleri de uzuyor. Bu şekilde, sık ve uzun süreli bir diyaliz tedavisi, kişiye en iyi kendi evinin rahat ortamında verilebilir. CVS Health kronik böbrek hastalıklarının erken tanısını ve bu hastalıklarla en iyi şekilde başedebilmek için yapılması gereken müdahalelerin neler olduğuna yönelik çalışmalar yapmayı hedeflerken, diğer yandan da evde diyaliz tedavisini daha çok hasta için gerçek ve ulaşılabilir bir seçenek haline getirmeyi planlıyor.”

DİYALİZ SEKTÖRÜNE YATIRIM YAPTILAR

Diyaliz tedavisi alanına şirketlerin ilgisi artarken, CVS bu alanda yatırım yapmayı hedefleyen en yeni oyuncu olarak karşımıza çıkıyor.

Geçen Ağustos ayında, Fresenius Medical Care şirketi, hemodiyaliz teknolojik ürün geliştirme şirketi NxStage Medical’ı 2 milyar dolar karşılığında satın almayı planladığını açıklamıştı.

Geçen Mayıs ayındaysa, Outset Medical şirketi Tablo isimli, evde hemodiyaliz sistemi çalışmaları için 76.5 milyon dolarlık bir fon topladığını duyurdu.

TEK ÇARE ERKEN TEŞHİS

Bu arada, Amerikan Ulusal Böbrek Vakfı Başkanı Dr. Joseph Vassalotti, yaptığı açıklamada, böbrek yetmezliği ve buna bağlı gelişebilecek kalp ve damarlarla ilgili komplikasyonları önleyebilmenin tek yolunun böbrek hastalıklarının erken tanısı olduğuna dikkati çekti. (www.eczahanehaber.com)

 

 

 

Kaynak: (eczahanehaber.com) - eczahanehaber.com Editör: Eczahane Haber
Etiketler: CVS Health, diyaliz sektörü, böbrek hastalığı, evde diyaliz, böbrek nakli
Yorumlar
Haber Yazılımı