[googleb3a173295c258239.html]
Haber Detayı
10 Kasım 2018 - Cumartesi 22:53 Bu haber 9371 kez okundu
 
"Hem ilaç hem tıbbi cihaz sektörlerimiz büyük ölçüde dışa bağımlı"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün hala hem ilaç hem tıbbi cihaz sektörlerimizin büyük ölçüde dışa bağımlı olduğunu belirterek, "Bundan kurtulmamız gerekiyor" dedi.
GÜNDEM Haberi

Gülhane Külliyesi Spor Salonu'nda Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nin akademik yıl açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilaçta dışa bağımlılığa dikkat çekti.

Türkiye'nin sağlık alanında da hızlı bir millileşmeye, yerlileşmeye ihtiyacı olduğunu vurgulayan Erdoğan şöyle konuştu:

"Hastalıkların teşhisinden tedavisine, ilaçların moleküler düzeyde keşfinden klinik çalışmalarına ve üretimine, tıbbi cihazların geliştirilmesinden imalatına her alanda bunu başarmalıyız. Bugün hala hem ilaç hem tıbbi cihaz sektörlerimiz büyük ölçüde dışa bağımlıdır. Bundan kurtulmamız gerekiyor. Ve sağlık harcamalarımızın önemli bir bölümü ürün veya lisans olarak ithal edilen ilaçlara, cihazlara ödenen paralardan oluşuyor. Artık biz istiyoruz ki tomografimizi, ultrasonografiyi, MR'ımızı biz üretelim. Bunları Türkiye yapar, bu beyin gücüne sahibiz. 

Şimdi biz uluslararası camiadan da ülkemizde ortak üretime girebilecek marka firmaları davet ediyoruz ve olumlu yaklaşımlar var, bu adımları ülkemizde atacağız. Bunları kendimiz geliştirip ürettiğimizde hem sağlık ve sosyal güvenlik bütçemize binen yük azalacak, cari açık azalacak hem de ihracat yoluyla ekonomimize ciddi katkılar sağlayacağız. Ancak ilaç ve tıbbı cihaz sektörü dünyada öylesine büyük, öylesine tekelleşmiş durumda ki bu zinciri kırıp gerçek anlamda milli bir altyapı kurmak kolay olmuyor.

"BİR KEZ DAHA İKAZ DİYORUM..."

Buradan Bakanlığımızı, üniversitelerimizi ve ilgili tüm kurumlarımızı bir kez daha ikaz ediyorum; sağlıkta millileşme hamlemize hiçbir bahaneye, mazerete sığınılmaksızın, hiçbir komplekse düşmeksizin destek verilmelidir. Bu konuyu en az savunma sanayimiz kadar kritik ve önemli görüyorum.

Türkiye sağlık alanındaki hedeflerine inanıyorum ki sizlerin çabası, emeği, becerisi ile ulaşacaktır. Madem ecdadımız, 'Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi' demiştir. Bu ne demektir? Bir sağlıklı nefese varsın olsun bir devlet olmayıversin. Bu iş bu kadar önemli. Öyleyse mutluluğun kaynağı olan sağlığa daha çok ehemmiyet vereceğiz."

 

 

Kaynak: (eczahanehaber.com) - eczahanehaber.com Editör: Eczahane Haber
Etiketler: "Hem, ilaç, hem, tıbbi, cihaz, sektörlerimiz, büyük, ölçüde, dışa, bağımlı",
Yorumlar
Haber Yazılımı