[googleb3a173295c258239.html]
Haber Detayı
23 Aralık 2019 - Pazartesi 21:27 Bu haber 931 kez okundu
 
Noel ve Hanuka'da çocuk güvenliği
Çocuğunuzu Koruyun kitabının yazarı M. Yaşar Durukan, Noel ve Hanuka’da çocuk güvenliği konusunda önemli tavsiyelerde bulundu:
TIP&SAĞLIK Haberi
Noel ve Hanuka'da çocuk güvenliği

“Noel ve Hanukkah (Hanuka) mevsimlerinde çocuklar genellikle yanık yaralanmalarından muzdarip olurlar. Ampuller dokunulduğunda sıcaktır ve mumlar elbise ya da örtüleri ateşe verebilir. Eski noel ışık setleri veya elektrik kabloları yıpranmış olabilir, bağlantıları gevşemiş olabilir. Çocuğunuzu tüm bu ampullerden ve kablolardan uzak tutun.

ELEKTRİK KABLOLARI VE PRİZLERİ KONTROL EDİN

Evinizi veya ağacınızı aydınlatmadan önce her yıl elektrik kablolarını ve prizlerini inceleyin.

Canlı bir Noel ağacı son derece yanıcıdır ve yakınına mum koymak güvenli değildir.

Küçük Noel ampulleri çocuğunuzun ağzına zarar verebilir. Eğer çiğnenir veya yutulursa ciddi yaralanmalara neden olabilir.

NOEL AĞACI DEVRİLEBİLİR!
Büyük bir Noel ağacı, çocuğunuz dallarını veya süs eşyalarını çektiğinde üzerine devrilebilir. Bu tür aksilikler kesiklere, morluklara ve göz yaralanmalarına neden olabilir.

ÇOCUĞUNUZ 6 YAŞINDAN KÜÇÜKSE
Çocuğunuz altı yaşından küçükse, yere oturtulmuş büyük bir ağaç yerine küçük bir masa ağacı kullanın. Bununla birlikte, dikkatli olun çünkü masa örtüsü, çocuğunuz tarafından aşağıya çekilebilir ve ağacın düşmesine neden olabilir. Masa örtüsünün uçlarını (kenarlarını) masanızın altına katlayın ya da masanızın boyutuna tam olarak uyacak şekilde ayarlayın.

MUMLARA DİKKAT!
Bir menora (Yedi Kollu Şamdan) veya mum kandilini çocuğunuzun ya da bebeğinizin ulaşabileceği yerlerde bırakmayın.

Süsleme için mum kullanırken masa örtüleri, peçeteler ve tutuşabilecek ambalaj kağıtlarına dikkat edin.

AMBALAJ MALZEMELERİNİ HEMEN ATIN!
Hediyelerle beraber gelen güzel ambalaj kâğıtları ve süslemeler de bebeklerin ve çocukların yaralanmalarına neden olabilir. Kurdeleler, ipler ve plastik torbalar boğulmaya neden olabilir. Ambalaj malzemelerini hemen atın. Bazı ambalaj kâğıtları, yenildiğinde veya çiğnediğinde çocuğu hasta edebilecek toksik boyalar içerir.”

 

Kaynak: (eczahanehaber.com) - eczahanehaber.com Editör: Eczahane Haber
Etiketler: Noel, ve, Hanuka'da, çocuk, güvenliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı