[googleb3a173295c258239.html]
Haber Detayı
18 Ağustos 2018 - Cumartesi 01:06 Bu haber 3636 kez okundu
 
Sağlık Bakanlığı açıkladı: İlaç fiyatları artmayacak. Bulunmayan ilaç yok
Bazı medya organlarında yer alan ve dövizde yaşanan artışın ilaçları etkilediği yönündeki haberler Sağlık Bakanlığı tarafından kesin bir dille yalanlandı: İlaç fiyatları artmayacak... Ayrıca hastalar, ilaç bulmakta sıkıntı çekmiyor.
GÜNDEM Haberi
Sağlık Bakanlığı açıkladı: İlaç fiyatları artmayacak. Bulunmayan ilaç yok

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama, Avro kurunun bir önceki yılın ortalama avro değeri üzerinden her yıl bir kez hesaplandığı vurgulanarak, "Yıl içerisinde avro değerinde yaşanan artış ilaç fiyatlarını etkilememektedir" denildi.

İthal ya da yerli herhangi bir ilaçla ilgili genel bir tedarik problemi bulunmadığı belirtilen açıklama özetle şöyle:

"Kurumumuz ilaçlar için aktif fiyatlandırma ve takip modeli uygulamaktadır. Piyasada bulunması kritik öneme haiz bir ürünün (tedavi alternatifi ya da eşdeğeri olmayan) sadece fiyatı nedeniyle piyasada yoksa girmesine asla müsaade edilmemektedir. Ülkemizde bulunan ithal ilaçların çoğunun muadili ise piyasada mevcuttur. Bugün itibariyle ithal ya da yerli herhangi bir ilaçla ilgili kurumumuza yansıyan genel bir tedarik problemi bulunmamaktadır."

İlaçta yerelleşme çalışmaları

İlaçta yerelleşme çalışmalarının sürdüğü vurgulanan açıklamada, yerelleşmeyi kabul eden 413 üründen bazılarının yerelleşme çalışmalarını tamamlayarak yerli üretime başladığı, bazı ürünler için ise sürecin devam ettiği, Bakanlığın hastaların ilaca erişiminin kesintisiz sağlanması için çalışmalarını kararlılıkla sürdürdüğü bildirildi.

Kaynak: (eczahanehaber.com) - eczahanehaber.com Editör: Eczahane Haber
Etiketler: İlaç fiyatları artmayacak, hastalar ilaç bulmakta sıkıntı çekmiyor
Yorumlar
Haber Yazılımı