[googleb3a173295c258239.html]
Haber Detayı
28 Şubat 2018 - Çarşamba 00:07 Bu haber 2860 kez okundu
 
Seyahate çıkmadan önce ilaçlarınızı kontrol edin
Seyahat edenler, yurtdışına çıktıklarında, yanlarına sıklıkla ilaç alıyorlar. Ancak bazı ülkelerde ağrı kesiciler, uyku, alerji, hatta soğuk algınlığı ilaçları bile yasaktır. İlaçla seyahat etmek (reçeteli olsa dahi) sanıldığı kadar kolay değildir.
SEYAHAT Haberi
Seyahate çıkmadan önce ilaçlarınızı kontrol edin

 

Örneğin Birleşik Arap Emirlikleri ve Japonya, en kısıtlayıcı ülkeler arasındadır. Bu iki ülkede sakinleştirici ilaçların bile ithal edilmesi yasaktır.

 

İLAÇLARINIZI DÜZGÜN ETİKETLEYİN


İlacınızı (vitamin ve takviyeleri bile) orijinal, açıkça işaretlenmiş kutularına veya ambalajlarında, açık plastik bir torbaya koyarak bagaja verin.

 

DOKTORUNUZDAN YAZI ALIN

Yapabiliyorsanız, orijinal reçetelerinizin kopyalarını saklayın. Daha da iyisi, doktorunuzdan ihtiyacınız olan ilaçların neden reçete edildiğini anlatan resmi bir mektup alın. İdeal olarak, bunu hedef ülkenizin diline çevrilmiş olarak alırsanız size kolaylık sağlayacaktır.

 

İLACINIZIN İÇERDİĞİ MADDELERİ BİLİN

Taşıdığınız belgelerde ilaçların içerdiği aktif kimyasallar da belirtilmelidir. Örneğin, Benadryl'deki aktif bileşen, diphenhydramine, Zambiya'da tezgah üstü ürünlerde yasaklanmıştır. Japonya'da ise yalnızca özel durumlarda bu maddenin bulundurulmasına izin verilir. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Tylenol PM'nin tipik bir 25 miligram tableti, Japonya'ya getirebileceğiniz 10 miligram limitini aşıyor. Bazı ülkeler, bireysel bir seyahatçinin yasal olarak ithal edebileceği toplam aktif madde miktarını sınırlar.

 

İLACINIZIN DOZAJINI AZALTIN

Bir ilacın müsaade edildiği, fakat miktar sınırı olan ülkelerde, dozajınızın düşürülmesi veya mevcut başka bir ilaca geçiş takip edilebilecek en iyi yoldur. Vücudunuzun daha düşük bir dozaja alışması için kendinize zaman tanıyın ve düşük dozajlı ilaca seyahatinizden önce başlayın.

Bazı ilaçlar çeşitli teşhisler için kullanılabilir. Hamilelik kontrolü için kullanılan hormonlar aşırı adet kanamasının tedavisinde de kullanılabilir. Doktorlar bazen yaratıcı olmalılar. Bazı ilaçların yeri değiştirilebilir.

SEYAHAT PLANLARINIZI YENİDEN YAPIN

Hiperaktif çocuğu olan aileler ya da herhangi bir zihinsel rahatsızlıktan dolayı ilaç değiştirmek istemeyen bireylerin seyahat planlarını yeniden gözden geçirmesi, gerekiyorsa değiştirmesi önerilir. Mesela bipolar bozukluktan sıkıntı çeken birisi, ilaçlarını doğal olarak değiştirmek istemeyecektir.

Tedavi ve teşhis konusundaki bakış açısı çok farklı olabilir. Batı Avrupa ve Kuzey Amerika, beyin kimyasının bu sorunların kökeninde olduğunu anlıyor. Fakat bazı ülkeler zihinsel sağlık sorunlarını tıbbi problem olarak görmüyor!

ÖNCEDEN PLANLAYIN

Kanunlar ülkeye göre değişir ve merkezi, güncel bir kanun sistemi bulunmamaktadır. Bu yüzden seyahatinizden yaklaşık dört ya da altı hafta önce doktorunuza, sağlık sigorta şirketinize ve eczacınıza danışın. Yanınızda götüreceğiniz ilaçlar hakkında bilgi alın. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmasalar bile, bilgiye ulaşabilecek kaynakları mevcuttur.

Kaynak: (eczahanehaber.com) - eczahanehaber.com Editör: Eczahane Haber
Etiketler: ilaç, seyahat, tatil
Yorumlar
Haber Yazılımı