[googleb3a173295c258239.html]
Yazı Detayı
28 Mayıs 2018 - Pazartesi 20:24 Bu yazı 3915 kez okundu
 
Aimovig migren için yeni bir dönüm noktası
Onur TOKEL
onur@aedd.com.tr
 
 

Amgen tarafndan üretilen Aimovig (erenumab) geçtiğimiz günlerde FDA tarafından migren önleyici ilaç olarak onaylandı; bu hafta ABD’de piyasaya sürülmesi beklenen ilacın, migren ilaçları içinde, kalsitonin gen ilişkili peptit (CGRP) reseptör antagonistleri olarak yeni bir sınıfın pazar payında ilk sırayı alması bekleniyor. Her ne kadar Teva, Eli, Lilly ve Alder de kendi Anti – CRGP ürünleri ile Amgen’in arkasından piyasaya girmeye hazırlanıyor olsalar da Amgen’in migren önleyici ilaçlar alanında hakimiyetini koruması bekleniyor.

GlobalData’nın PharmaPoint yayınındaki Migren Raporuna göre Aimovig’in 2026 yılında yedi ana pazardaki (ABD, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Birleşik Krallık ve Japonya) migren pazarında en çok satılan ilaç olacağı tahmin edilmektedir.  Migreni önlemek için üretilmiş ilk ve tek monoklonal antikor olmasının yanı sıra, insandaki antikora özdeş üretilmiş Teva, Eli, Lilly ve Alder ve diğerlerinin anti-CGRP preperatından farklı olarak Aimovig, aynı zamanda tek insandan alınarak üretilmiş monoklonal antikordur.  Aimovig bu nedenle doktorlar tarafından daha güvenli ve tercih edilebilir bir seçenek olarak görülebilir. Aslında Aimovig ile diğer geliştirilmekte olan üç anti-CGRP arasındaki anahtar ayırıcı özellik Aimovig’in daha temiz bir güvenlik profiline sahip olmasıdır. 

Diğer yandan Aimovig, Amgen tarafından üretilen özel bir enjektör ile kişi tarafından doktora gerek kalmadan ayda bir kez uygulanabilmektedir. Doz yüklemeyi gerektirmeyen SureClick oto enjektör, insülin kalemine benzer şekilde doktor tarafından uygulanmasına gerek kalmadan ilacın uygulanmasını sağlamaktadır.

Her ne kadar Aimovig ilk başta Amgen tarafından Eylül 2015’te geliştirilmiş olsa da şirket ilacı Novartis ile birlite geliştirip ticarileştirdiklerin, açıklamıştır. Bu anlaşmanın koşulları altında Aimovig ABD, Kanada ve Japonya’da gelişme ve pazarlama çalışmalarını yürütürken Novartis de ilacı geliştirmek ve pazarlamak için dikkate değer bir kapasiteye sahip olduğu Avrupa’da ve dünyanın diğer bölgelerinde faaliyet gösterecektir. Bu ortaklık Nisan 2017’de Novartis’e ABD’de ortak pazarlama haklarının verilmesi ile genişletilmiştir. GlobalData her iki şirketin birleştirilmiş kaynakları  sayesinde güçlü bir pazarlama kampanyası ve başarılı bir çıkış yapılacağı beklentisini taşımaktadır.

Başlangıçta ilacın hasta başına yıllık 6 bin 900 gibi bir maliyeti olacağı tahmin edilirken, rakam her ne kadar sağlık sigortası bunu karşılamayan hastalar için halen yüksek olsa da  daha düşük bir satış fiyatı belirlenmiştir. Bu zorluğu aşmak için Aimovig Ally programı hastalara destek hattı sunmakta ve sigorta kapsamını anlamalarına yardım sağlamaktadır,  diğer yandan Aimovig Copay Programı da hastaların cebinden çıkacak rakamın daha düşük olmasına yardım etmeyi amaçlamaktadır. Amgen’in piyasaya çıkış stratejisi gelecekteki büyümeyi sağlamak üzere hasta erişimini kolaylaştıracak yönde akıllıca bir yol izlemektedir. Şirketin olgunlaştırdığı biyolojik marka, benzer ürünlerin biyolojik rekabetine maruz kalmak üzereyken tam zamanında onay almıştır ve Amgen, portföyünü Aimovig gibi rekor kıracak markalarla yenilemeye acilen ihtiyaç duymaktadır.

Dünyadaki her yedi kişiden birinin muzdarip olduğu rahatsızlığın tedavisinde kullanılacak yeni ilacın şifa olması temennisiyle...

 
Etiketler: Aimovig, migren, Novartis
Yorumlar
Haber Yazılımı