[googleb3a173295c258239.html]
Yazı Detayı
07 Nisan 2018 - Cumartesi 00:13 Bu yazı 1056 kez okundu
 
Türk ilaçları dünya pazarına açılacak
Can SÖKMEN
c.sokmen@radecza.com
 
 

İlaç sektöründe net ithalatçı konumunda olan Türkiye için dengeler değişiyor. Çünkü sektörün 28 yıldır beklediği iyi haber geldi. Türkiye Uluslararası İlaç Denetim Birliği’ne (PIC/S) tam üye oldu.

Artık Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) denetimleri dünya çapında geçerli olacak. Yani Türk ilaçları dünya pazarına açılacak.  İhracatımız iki ya da üç katına çıkabilir. Hatta biz ülke olarak pazar aramaktansa onlar gelip bizi bulacaklar. Dolayısıyla ilaç ihracatında çok önemli oyunculardan biri olacağımızı düşünüyorum.

Türkiye’nin ihracatı 2016 yılında yaklaşık 800-900 milyon dolar arasıydı. Türkiye’de ilaç pazarı yaklaşık 7 milyar dolar civarında. Dünyadaki ilk 15 ülke arasında. Dünyada ilaç pazarı 1.10 trilyon dolar civarında.

İhracat hedefleri büyük, yerli ilaç üreticileri ise oldukça heyecanlı. Bu üyelikle Türkiye’de üretilen ilaçların güvenilirliği ve kalitesi tescil edilmiş olacak. Türk ilaçlarının dünyaya açılmasının önündeki engeller kalkacak.

İlaçta dış ticaret açığı çok fazlaydı. Çünkü ilaç tüketimimizin çoğu ithalata dayalıydı. İlaç ihracatı arttığında bu alandaki dış ticaret açığımız da kapanacaktır.

 
Etiketler: Türk, ilaçları, dünya, pazarına, açılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı